Polievky, Recepty

Boršč

Boršč je polievka z červenej repy, obľúbená najmä v ruskej a ukrajinskej národnej kuchyni, polievky podobné boršču sa varia aj v Poľsku (baršč) a Bulharsku. Základom boršča je vývar z kostí a mäsa (obvykle predného hovädzieho pre ruskú alebo ukrajinskú verziu boršču) a zmes osmaženej zeleniny (červená repa, kapusta, zemiaky, mrkva, cibuľa). Zelenina sa nakrája na rezance, osmaží sa na tuku a ľahko sa zahustí zápražkou, následne sa rozriedi vývarom, doplní sa varené mäso a polievka sa dochutí octom. Bohatší boršč sa doplňuje nakrájanou údeninou a podáva sa s kyslou smotanou.

Ukrajinský variant boršču kladie dôraz na sýto červenú farbu, repa sa preto pripravuje samostatne a ešte pred samotnou tepelnou úpravou sa zastriekne octom. Do zeleninovej zmesi sa pridáva petržlen a paradajkový pretlak. Doporučeným tukom je bravčové sadlo, ktoré by malo prebrať farbu pretlaku – na hotovej polievke by mali plávať jantárovo zafarbené mastné oká. Vyškvarené kocočky slaninky sa doplňujú aj do hotovej polievky.

Suroviny

zadné hovädzie mäso 300g
voda 1,5 l
maslo 2 PL
olej1 PL
cibuľa 1
koreňová zelenina 200 g
strúčiky cesnaku 3
biela kapusta 200 g
zemiaky 200 g
paradajkový pretlak 3 PL
cvikla 300g
paradajky 2
niekoľko zrniek čierneho a nového korenia
bobkový list 1
citrónováj šťava 2PL
citrón 1
sladká mletá paprika
kryšt.cukor na dochutenie
soľ

Postup

Mäso vložíme do studenej osolenej vody, necháme zovrieť, potom teplotu znížime a pomaly varíme, kým mäso nie je mäkké. Vyberieme ho a vývar precedíme. Na rozohriatom masle a oleji speníme nakrájanú cibuľu a na rezančeky pokrájanú koreňovú zeleninu. Pridáme na plátky pokrájaný cesnak, pokrájanú kapustu, zemiaky a pretlak. Zalejeme vývarom a varíme asi 20 min. Potom pridáme na rezančeky pokrájanú cviklu, pokrájané paradajky, osolíme, pridáme koreniny a varíme domäkka.
Hotovú polievku ochutíme cukrom a citrónovou šťavou, vložíme nakrájané mäso a prehrejeme. Boršč podávame ozdobený kyslou smotanou, petržlenovou vňaťou a kolieskom citróna.

You Might Also Like