Recepty

Originál Talianska pizza z vidieka

Talianska pizza recept z talianskeho vidieka

Suroviny

Na cesto:
600 g polohrubej múky
4 – 6 PL olivového oleja
3 dl mlieka
1/2 čL kryšt.cukru
2 čL soli
kocka vasníc
Na paradajkovú pastu:
1 cibuľa,
6 strúčikov cesnaku,
3 PL oliv.oleja,
1 mrkva,
štvrťka zeleru,
paradajkový pretlak (stredná veľkosť) ,
oregano,
bazalka
soľ
( v sezóne čerstvé paradajky)
Na obloženie:
300 g mozarelly,
trocha iných syrov (niva, eidam,camembert atď)
šunka
chudá slanina
olivy,
šampiňóny
papričky
rybičky
cibuľa
ananás (dá sa použiť všeličo iné, ako napr. rôzne druhy salám, klobás, zelenín, rôzne druhy rybičiek v konzerve, ale aj čerstvé ryby)

Postup

Pripravíme si kvások z mlieka, trošku cukru a droždia. Vlejeme ho do misy s múkou, taktiež pridáme olej a soľ, zvyšok mlieka (alebo doplňte len vodou, nič sa nestane). Vymiesime cesto, ktoré sa musí odlepovať od misy, dáme ho kysnúť.

Pripravíme hustú omáčku, ktorá bude tvoriť základ – potierame ním cesto. Do hlbšej panvice dáme restovať cibuľu, po chvíli pridáme postrúhanú mrkvu a zeler, osolíme, okoreníme, chvíľu miešame a pridáme asi 1,5 dl vody a pretlak. Dusíme chvíľu pod pokrievkou a občas pomiešame. Môžeme aj trocha prisladiť (1 čL cukru) Omáčka nesmie byť vodnatá. Nadbytočnú tekutinu odparíme bez pokrievky. Do trocha vychladnutej pridáme kečup, prelisujeme cesnak a pridáme bazalku alebo oregano.Cesto zdvojnásobilo svoj objem, len tak ručne, pomocou varechy ho ešte premiesime a necháme ho ešte odpočívať. Môžeme si pripraviť veci na obloženie pizzy. Syry, šunku alebo salámu,šampiňóny, opečenú slaninu,klobásu, olivy alebo ešte niečo iné …paradajky, papriky… vajco… čo vám chutí.
Cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a rozdelíme ho na štvrtiny. Sformujeme ich do bochníčkov a budeme ich vaľkať. Vyvaľkáme z bochníčka koleso s priemerom, aký bude mať želaná pizza. Ja som ju ušolichala tak na 28 -30 cm.

Koleso popicháme vidličkou a teraz príde na rad vychladnutá tomatová pasta, čiže základ. Lyžicou ju dáme na cesto a rovnomerne ju rozotierame po ploche v tenkej vrstve. Ak by sa pasta zle roztierala, možno koleso najprv pomastiť trocha olejom a až potom nanášať .Na natreté koleso dáme slabšiu vrstvu strúhaného syra a potom už ukladáme šunku, alebo teda čo sme si prichystali.ja som chcela pizzu Hawai, takže som priala ananás. Znova posypeme syrom a dáme piecť.

You Might Also Like