Nezaradené

Maca prášok: báječná prísada pre hormonálnu nerovnováhu, úzkosť, energiu, spánok a libido u žien

Táto superpotravina bola objavená u Inkov vysoko v Andách v Peru. Inkovia ju nazývali peruánsky ženšen, za jej veľký obsah vitamínov, minerálov, bielkovín, vlákniny, uhľohydrátov, tanínov a aminokyselín, ako aj množstvo komplexných alkaloidov a až 20 esenciálnych mastných kyselín.

Naozaj si myslím, že vás neprekvapí, keď vám povieme, že bojovníci Inkov požívali pred bitkou, aby zvýšili ich „bojový duch“, silu, vytrvalosť a libido.

Aj dnes mnoho športovcov a kulturistov stále používa maca na podporu sily, vytrvalosti a celkového výkonu. Táto silná zelenina má schopnosť vyvážiť hormóny, čo ju robí neoceniteľným pre mužov i ženy v rôznych fázach života. Podľa odborníkov je maca zvlášť vhodná pre ženy počas menopauzy.

Maca pre ženy

Reguluje hormonálnu nerovnováhu
Po prvé, mali by ste vedieť, že maca je považovaná za endokrinný adaptogén. Maca neobsahuje žiadne hormóny, ale obsahuje potrebné živiny na podporu normálnej produkcie hormónov vo vašom tele. Jednou z týchto živín je DIM (diindolylmetán), fytohormón, ktorý sa nachádza v zelenine ako je brokolica, karfiol a kapusta. DIM sa ukázal v mnohých štúdiách ako regulátor hormonálnej rovnováhy (estrogénu aj testosterónu) u mužov i žien.

Maca poskytuje živiny, ktoré vaše telo potrebuje na prirodzenú produkciu vlastných hormónov, ktoré účinne obnovia hormonálnu rovnováhu.

Znižuje príznaky menopauzy
Ako sme povedali, maca vám môže pomôcť vyvážiť hormonálnu rovnováhu. Pre ženy je toto veľmi dôležité pri úprave typických symptómov spojených s menopauzou. Nedávna štúdia zistila, že maca môže pomôcť zmierniť negatívne fyziologické a psychologické symptómy, ktoré sa vyskytli u žien v perimenopauze, ako je frekvencia návalov horúčavy, výskyt nočného potenia, prerušený spánok, nervozita, depresia a búšenie srdca.

Výskumníci dospeli k záveru, že zmeny hladín hormónov boli sprevádzané podstatne zníženým pocitom nepohodlia spojeným s menopauzou. Mnoho žien sa počas menopauzy sťažuje na „mozgovú hmlu“, ktorá je spojená s kolísajúcimi hladinami hormónov. Maca môže zlepšiť tento typ straty pamäti. Je to silný neuroprotektívny prostriedok, ktorý z neho robí potenciálnu liečbu na prevenciu alebo spomalenie ochorenia a príznakov.

Znižuje hladinu cholesterolu
Mali by ste vedieť, že maca je plná rastlinných sterolov vrátane sitosterol, campestrol, ergosterol, brassicasterol a ergostadienol. Podľa odborníkov sú tieto chemikálie v podstate ekvivalentom cholesterolu, ktorý využíva naše telo.

Znižuje hladiny glukózy
Štúdia ukázala, že po dvoch týždňoch mali jedinci, ktorí užívali maca, výrazne lepšiu glukózovú toleranciu a znížila sa im hladina glukózy v krvi.

Znižuje vysoký krvný tlak
Štúdia potvrdzuje, že maca pomáha významne inhibovať hypertenziu relevantný angiotenzín I-konvertujúci enzým (ACE) a tým prispieva k bio úprave vysokéhot tlaku.

Maca prášok je najlepšie užívať v surovom stave. Hodí sa do raw potravín. Ale môžete si ním dochutiť takmer každé jedlo.
zdroj:/reset.me/story/what-is-maca-and-how-can-it-benefit-your-health/

You Might Also Like