Dezerty

Báječný čokoládový zázrak

Krásny a krémový dezert. Je tam veľa čokolády a kaka a je proste super. 🙂 Postup je dlhý. Výsledok stojí za tú námahu.

Suroviny

Piškótové cesto
4 ks vajce
125 g cukor
4 PL horúca voda
1 balíček vanilkový cukor
50 g hladká múka
50 g škrobová múčka
2 PL kakao
1/2 cl prášok do pečiva

Čokoládová šľahačka
4 číra želatína
200 g horká čokoládová poleva
600 ml smotana na šľahanie
50 g cukor
1 balíček vanilkový cukor
1 štipka soľ
2 PL rum
4 KL rozpustná káva

300 ml smotana na šľahanie
1 balíček vanilkový cukor
čokoládové hobliny
kakao

Postup

Oddelíme bielky od žĺtkov. Bielky vyšľaháme dotuha a ne zapracujeme polovicu dávky cukru. Žĺtky spolu s vodou a vanilkovým cukrom vyšľaháme dopenista. Pridáme vyšľahaný sneh. Múku so škrobovou múčkou, kakaom a práškom do pečiva zmiešame a preosejeme. Nakoniec všetky suroviny spolu zľahka premiešame. Cesto natrieme na plech vyložený papierom na pečenie. V rúre predhriatej na 200 °C upečieme.

Upečený plát cesta vyklopíme na čistý kus papiera na pečenie a použitý opatrne stiahneme. Cesto necháme vychladnúť. Z cesta vykrojíme dva kruhy: jeden menší a druhý väčší tak, aby zodpovedali rozmerom kupolovitej nádoby/formy s objemom asi 2 litre.

Želatínu namočíme do studenej vody. Polevu nakrájame na kúsky, dáme do nádoby a v horúcom vodnom kúpeli rozpustíme. Potom necháme vychladnúť. Vyšľaháme šľahačku, ne k nej pridávame cukor, vanilkový cukor a soľ. Zohrejeme rum a pridáme rozpustnú kávu. Z plátkov želatíny vytlačíme vodu a rozpustíme ich v rume. Zapracujeme do šľahačky a nakoniec pridáme rozpustenú polevu.

Formu vyložíme priehľadnou fóliou. Nalejeme polovicu čokoládovej šľahačky a navrch položíme menší kruh cesta. Naň natrieme zvyšok šľahačky a navrch položíme väčší kruh. Prekryjeme fóliou a necháme 2 až 3 hodiny v chladničke.

Tortu vyklopíme na tanier, fóliu stiahneme. Pred podávaním vyšľaháme šľahačku s vanilkovým cukrom a natrieme na tortu. Ozdobíme čokoládovými hoblinkami a kakaom. Dobrú chuť !!!

recept od: Iva Vargová. https://www.facebook.com/pecenevarenesivou

You Might Also Like