Zdravie

Od vitamínu A až po zinok – takto si dôležité látky doplníte prirodzenou cestou

Máte nedostatok vitamínov a chcete si ich doplniť z prirodzených zdrojov? Prinášame vám veľký zoznam surovín, v ktorých sa konkrétne vitamíny a minerály ukrývajú v najsilnejšej podobe.

Vitamín A

Prečo ho potrebujete: Zohráva úlohu v reprodukčných a imunitných procesoch. Má veľký vplyv aj na správne fungovanie zraku.
Kde sa nachádza: Najvyššiu koncentráciu vitamínu A majú batáty, teda sladké zemiaky. Veľký podiel ho ale má aj hovädzia pečeň, špenát, ryby, mlieko, vajíčka a mrkva.

Železo – Fe

Prečo ho potrebujete: Je dôležitou zložkou pri metabolizovaní potravy, tvorbe hemoglobínu a stabilizovaní hladiny cukru v krvi .
Kde sa nachádza: Cícer je jeho bohatým zdrojom, nájdete ho ale aj v červenom mäse, hydine a rybách.

Vitamín

Prečo ho potrebujete: Je kľúčovou zložkou pre udržanie zdravého nervového systému, formáciu DNA a tvorbu hemoglobínu.
Kde sa nachádza: Nájdete ho v morských plodoch ako sú mušle alebo v hovädzom či bravčovom mäse.

Vitamín C

Prečo ho potrebujete: Je dôležitý antioxidant a pomáha imunitnému systému nášho organizmu.
Kde sa nachádza: Možno predpokladáte, že najviac ho obsahujú citrusy, no vo väčšom množstve sa nachádza v červenej sladkej paprike. Ďalšími dobrými zdrojmi sú kiwi, melón kantalup, guava alebo citrusové plody.

Vitamín D

Prečo ho potrebujete: Naše telo ho produkuje samo po tom, čo sa vystavíme slnečnému žiareniu. V čase zimy ho ale môžeme mať nedostatok. Napomáha absorbcii vápnika, pomáha imunitnému systému a pomáha telu bojovať so zápalovými procesmi.
Kde sa nachádza: Najviac ho obsahujú mastné ryby (losos, makrela), ale nájdete ho aj v mliečnych výrobkoch alebo pomarančovom džúse.

Prečo ho potrebujete: Je silný antioxidant, ktorý chráni telo pred pôsobením voľných radikálov. Zohráva dôležitú úlohu v imunitných procesoch a podieľa sa na správnom fungovaní ciev a krvných doštičiek. Je dôležitou zložkou aj pri výžive pokožky.
Kde sa nachádza: Klíčkový olej, slnečnicové semiačka a mandle sú jeho bohatým zdrojom.

Prečo ho potrebujete: Je mimoriadne dôležitou látkou pre prirodzené zastavenie krvácania.
Kde sa nachádza: Jeho hlavným zdrojom je tmavá listová zelenina, ale aj kapusta, špenát, kvaka, horčica.

Prečo ju potrebujete: Je mimoriadne dôležitá najmä pre tehotné ženy – napomáha správnemu vývoju plodu. Je ale dôležitá aj pri tvorbe nových tkanív.
Kde sa nachádza: Najviac je zastúpená v hovädzej pečeni, ale nájdeme ju aj v tmavej listovej zelenine alebo v červenej repe.

Prečo ho potrebujete: Je kľúčovou látkou v prenose kyslíka cez organizmus a napomáha rastu buniek Jeho najvyššia koncentrácia v organizme je v hemoglobíne.
Kde sa nachádza: Jeho bohatým zdrojom je mäso, zvlášť červené a vnútornosti. Nájdeme ho ale aj v tmavej listovej zelenine alebo strukovinách.

Prečo ho potrebujete: Je dôležitý pre imunitný systém a hlavne pre čuchový a chuťový zmysel.
Kde sa nachádza: Ustrice, červené mäso, hydina.

Prečo ho potrebujete: Telo ho potrebuje len v menších množstvách, no je dôležitý v prevencii voči chronickým chorobám. Podieľa sa aj na správnom fungovaní štítnej žľazy a imunitného systému.
Kde sa nachádza: Najbohatším zdrojom sú para orechy a tuniak.

Prečo ho potrebujete: Je silným antioxidantom, medzi jeho účinky patrí predovšetkým prevencia voči kardiovaskulárnym a rakovinovým ochoreniam.
Kde sa nachádza: Najbohatším zdrojom sú rajčiny.

Prečo ho potrebujete: Je to aminokyselina, ktorá telu pomáha správne vstrebávať vápnik a vytvárať kolagén.
Kde sa nachádza: Najviac je zastúpený v červenom mäse, orechoch a sóji.

Prečo ho potrebujete: Je to antioxidant, ktorý pomáha imunitnému systému, vytvára energiu a je súčasťou procesu produkcie hemoglobínu.
Kde sa nachádza: Najvyššia koncentrácia je v hovädzej pečeni, ale nájdete ho aj v obyčajných cereáliách.

Prečo ho potrebujete: Je dôležitý pre kardiovaskulárny systém a celkovo pre svaly.
Kde sa nachádza: Výrobným zdrojom sú sladké zemiaky, ale nájdete ho aj v banánoch, rajčinách, obyčajných zemiakoch a v mäse.

Prečo ho potrebujete: Je dôležitý pri metabolizovaní surovín. Pomáha tiež tráviacemu a nervovému systému a kožným receptorom.
Kde sa nachádza: V sušenom droždí, ale bohatý podiel sa nachádza aj v arašidoch. Takisto ho obsahuje hovädzia a kuracia pečeň.

Vápnik – Ca

Prečo ho potrebujete: Je najpočetnejší minerál v našom tele. Jeho prevažná väčšina sa nachádza v zuboch a kostiach, zvyšok putuje do svalov a hormónov.
Kde sa nachádza: Najviac ho nájdeme v mliečnych produktoch.

 

Prečo ho potrebujete: Je dôležitý pri metabolických procesoch v tele. Podieľa sa tiež na správnom fungovaní nervového systému.
Kde sa nachádza: Najviac je zastúpený v sušenom droždí, píniových orieškoch alebo v sóji.

Prečo ho potrebujete: Zohráva dôležitú úlohu vo viac než 300 procesoch v tele.
Kde sa nachádza: Jeho prirodzeným zdrojom s pšeničné otruby, mandle, kešu a špenát.

Prečo ich potrebujete: Zohrávajú dôležitú úlohu pri udržaní zdravého nervového systému a pomáhajú telu vyrovnať sa so zápalmi.
Kde sa nachádzajú: V rastlinných olejoch, orechoch, rybách, semiačkach a zelenine.

You Might Also Like